Installatsioon „PISARATE PAAT“1944. a PAADIPÕGENIKE MÄLESTUSEKS

1944. a lahkunud paadipõgenike mälestusinstallatsiooniks on üksik purjekas, mis on teel kas Soome, Rootsi või Saksamaale. Oli ka neid, kes jõudsid küll mereni, kuid ei leidnud põgenemiseks paati või laeva või olid kohad juba täis...

Installatsioonis kasutatud paat on illustratiivse tähendusega. Kõik materjalid on ringlusse võetud või korduvkasutatavad.FOTOGALERIIVAATA LISAKS

1944. aasta suur põgenemine ja eliidi lahkumine Eestist
1944. a suur põgenemine läände
Suur põgenemine (Wikipedia)​

Algne idee: MTÜ Inimõiguste Instituut /Aet Kukk
Videod ja pildid: Eesti Foto. Vaata galeriid!
Tehniline teostus ja joonised: Jaan Kuningas, Rannarahvamuuseum , Rahvapark, Geodeesia 24, Kala Ruudus
Veeb: Loomruum
parallax background

KUHU PÕGENETI:SOOME Ca 7000–9000 eestlast Põhjarannikult lahkuti peamiselt Soome, kust liiguti edasi neutraalsesse Rootsi, kartes Soome jäädes tagasisaatmist Punaarmeeokupeeritud Eestisse...

ROOTSI Ca 27 000–29 000 eestlast Lääne-Eestist ja saartelt otsiti põgenemisteed Rootsi. 1944. aasta hilissuvel ja sügisel jõudis sinna Eestist üle 600 laeva ja paadi...

SAKSAMAA Ca 42 000–45 000 eestlast Evakueeruvate laevadega siirdus Saksamaale kümneid tuhandeid eestlasi, kuid mindi ka piki rannikut või raudteed mööda läbi Läti ja Leedu... Baltimaadest jõudis Saksamaale ligi 300 000 inimest.

1944. aasta sügisel põgenes Eestist Teise maailmasõja pöördelisel hetkel Punaarmee eest läände üle 75 000 inimese, paljud läksid väikeste paatidega — neid kutsutaksegi paadipõgenikeks. Meie inimeste ette kerkisid rasked ja keerulised valikud: osutada vastupanu ja riskida surma või vangistusega; päästa end välismaale põgenedes ja loota, et Eesti saab vabaks; jääda ja kohaneda ning olla silmitsi totalitaarse riigi võimumasinaga. Neid valikuvariante oli kindlasti veel.

1944. aasta septembris alustasid Saksa okupatsiooniväed taandumist Eestist. Punaarmee tungis kiiresti peale ning taas okupeeris riigi. Võimuvaakumi tekkel loodud Otto Tiefi seaduslik Eesti valitsus sai tegutseda vaid mõne päeva. 22. septembril asendasid punaarmeelased Pika Hermanni tornis olnud sinimustvalge lipu punalipuga. Algas 1991. aastani kestnud teine Nõukogude okupatsioon. Tolleaegsetes dramaatilistes oludes tehtud valikud tingivad erinevaid rõhuasetusi Eesti lähiajaloo käsitlemisel ning kohati mõjutavad ka suhtumist tänapäeva aktuaalsetesse teemadesse.
parallax background

Eesti Mälu Instituut kutsub Teid 22. septembril kell 15.00/18.00 Vastupanuvõitluse päeva üritustele Eesti Mälu Instituudi saalis (Tõnismägi 8).


Algusega kell 15.00 toimuvad temaatilised ettekanded, kus Eesti Mälu Instituudi vanemteadur Meelis Saueauk (PhD) annab ülevaate Otto Tiefi valitsuse moodustamise otsusest septembris 1944. Seaduslikult moodustatud Tiefi valitsuse liikmed tegid oma eluga riskides jõupingutusi Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamiseks, rõhutades sellega meie ebaseaduslikku taasokupeerimist.

Ajaloolane Martin Andreller teeb ettekande Rootsi-Eesti suunalisest kontaktiloomest aastail 1944–1947, metsavendadade toetamisest ja uutest leiumaterjalidest, mis annavad tunnistust salajastest ülemereretkedest.

Ajaloolane Meelis Maripuu (PhD) räägib instituudi plaanidest Teise maailmasõja aegsete põgenike registri koostamisel, et hinnata selle pikaajalist mõju Eesti ühiskonnale.

Ettekannetele järgneb teeneka vabadusvõitluse ajaloo talletaja Kuno Raude neljaköitelise artikli- ja ettekandekogumiku „Inimlikest asjadest“ esitlus, millele järgneb lühike vabas vormis koosviibimine. Ühiskonnategelane ja endine riigikogulane Kuno Raude küüditati 25. märtsil 1949 Siberisse, kus elas kaheksa aastat. 2018. aastal avati Verhneussinski kalmistul Raude initsiatiivil mälestusmärk Siberis küüditatuna hukkunud eestlastele.

Ettekannete ja raamatuesitluse registreerumislink asub siin.

kell 18.00 annab ajaloolane ja metsavendluse uurija Martin Andreller ülevaate eelmisel ja käesoleval aastal Eestist avastatud põnevatest leidudest, mis heidavad uut valgust metsavendluse ajaloole.

Järgneb temaatiline filmiõhtu, kus linastub Leedu poliitiku ja pianisti Vytautas V. Landsbergise film „Trikoloor“ (1h20min). Tegemist on Leedu sõjajärgse vabadusvõitleja portreelooga, mis saadab vaataja rännakule Leedu ajaloo liigutavasse ja kurba keerisesse. Filmis vahelduvad dokumentaalkaadrid lavastatud stseenide ja muusikaliste episoodidega.

Palume arutelule ja filmiõhtule tulijail registreeruda siin.

"Suurpõgenemine 1944 ja meie“


19. septembril 13:00-16:00 rahvusvahelisele konverentsile "Suurpõgenemine 1944 ja meie“, mis toimub EV Riigikogu konverentsisaalis. Esmakordselt on kaasatud Läti ja Leedu ajaloolased. Konverents on teabeseminaride sarja „Minna ei taha, kuid jääda ei saa“ sündmuste raames.

Kell 17:00 on Teabetahvli avamine Harjumäel, millele järgneb Loone Otsa näidend „Pagulusse“ dramatiseeritud esitus Rootsi-Mihkli kirikus. See on Elin Toona raamatu „Pagulusse. Lugu elust, sõjast ja rahust“ ainetel. Päeva lõpetab ühine koosviibimine Püha Olavi saalis. Esinevad Estonian Folks rahvatantsijad.

Koht: Riigikogu Konverentsi saal, Lossi park 1A, Tallinn.
Konverentsi esinejad siin!
Facebook üritus koos teabega siin!
Otseülekande link: Lisa email siia!

Teabetahvli avamine ja esietendus „Pagulusse“
Rüütli 9, Tallinn. Harjumäe ja Rootsi-Mihkli kirik
Facebooki üritus koos teabega siin!
Sündmusele registreeri siin!